3x3 Estonia 2020 | Leedu “Sajandi võistkond” tuleb pühapäeval Tartusse
3x3 korvpall Eestis. 3x3 basketball in Estonia.
tänavakorvpall, 3x3 korvpall, 3x3 basketball, fiba 3x3, 3x3 estonia
9520
post-template-default,single,single-post,postid-9520,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-3.4,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Leedu “Sajandi võistkond” tuleb pühapäeval Tartusse

  |   3x3 tänavakorvpall

Leedu, kes on FIBA 3×3 ränkingu järgi meeste arvestuses alles maailma 32. kohal, on peale TOKIO2020 olümpiateadet otsustanud 3×3 korvpalli arendamise tõsiselt kätte võtta.

Esimeseks sammuks on teleshow “Šimtmečio rinktinė” ehk “Sajandi võistkond”, mille züriis on ka eestlastele tuntud Linas Kleiza ning mitmed Leedu telenäod.

Oktoobris alanud teleshow on ka YouTubes:

“Sajandi võistkond” tuleb Tartusse

Kuigi Leedu “Sajandi võistkonna” projekt on teleshow ehk selle eesmärk on 3×3 korvpalli Leedus laiematele massidele populariseerida ning pühapäeval Eestisse sõitev võistkond ei koosne mitte Leedu tipp-korvpalluritest, vaid tavalistest harrastajatest, näitab see Leedu Korvpalliliidu võimekust vajadusel asja väga tõsiselt võtta. Nii Leedu Korvpalliliit, DELFI kui TV6 on ettevõtmise taga.

Teleshow osalejatest koosnev 4-liikmeline võistkond on juba registreerunud sel pühapäeval Tartus, Eesti Maaülikooli spordihoones toimuvale 3×3 Eesti meistrivõistluste IV etapile. Lisaks tiimile tuleb võistlustele kaasa korralik televisioonikaader ehk ka kõik Eesti mängijad võivad end leida samast teleshowst.

2015: “Enne teeme 2×2 kui 3×3”

“Kui 2015. aasta Eesti 3×3 ja Leedu 1×1 tänavakorvpallurite võitjate EM-i finaali vaatamise ühissõidul rääkisin nii Sabonise kui Leedu korvpalliliidu tegelastega 3×3 korvpallist, siis nad laitsid igasuguse 3×3 projekti maha. Mindaugas Špokas ütles, et planeerivad enne hoopis mingit 2×2 formaati kui 3×3, mis oli juba toona FIBA egiidi all”, ütles tänavakossu korraldaja Reigo Kimmel. “Meie õnneks või kahjuks on nad peale olümpiateadet seisukohti muutnud ehk Leedu 3×3 rong on lõpuks hakanud liikuma”, hindas Kimmel.

Lätlased alustasid oma 3×3 korvpalli arendamisega juba 2-aastat tagasi. Tänaseks on Läti tiim 3×3 Euroopa meistrid, FIBA 3×3 World Touri finaalvõistlusel jne. Läti on ka maailma #4 kohal meeste ja #3 kohal U18 noormeeste arvestuses.

Eesti 3×3 korvpall?

Eesti 3×3 korvpall on tänaseni edukam (hetkel Euroopa #10 koht) kui Leedu, seda eelkõige tänu suvisele Sprite 3×3 turniirile, mis on osa FIBA 3×3 maailmaturneest ja annab seetõttu rohkem FIBA 3×3 ränkingupunkte.

“Eesti Korvpalliliidu 3×3 komisjoni liikmena tean, et EKLi 3×3 eelarve on ülimalt väike. Õnneks saime alates septembrist EOK toetuse, mis võimaldab peamiselt saata võistkondi 2018 3×3 EM ja MM turniiridele ning lükata käima 3×3 siseliiga, mis tänaseks on paraku alustanud suhteliselt vaevaliselt – osalejate huvi puuduse tõttu on ära jäänud nii Orissaare, kui Viimsi 3×3 turniirid. Ka sel neljapäeval Jüris ja pühapäeval Tartus toimuvale 3×3 etapile on hetkel suhteliselt leige huvi”, hindas Kimmel.

3×3 siseturniiride korraldajad seisavad mitme probleemi ees:

  • võistlustele ei saa lubada suurt peaauhinda, sest osalejate arvu on raske hinnata.
  • võistluste osalustasu (0-40 eurot võistkond) eest saab korraldaja katta vaid saalirendi ja kohtunike tasud ning ehk veidi jääb ka auhindadeks.
  • turniiril ei ole peasponsorit ehk erinevalt suvise Sprite 3×3 etappidest ei saa pakkuda korralikke auhindu. Näiteks, kui võistkond sõidab mõnesse Eesti nurka kohale ja saab võidu korral vaid “kast limonaadi”, siis see osalejaid ei motiveeri.
  • mitmed mängijad on sügis-kevad hõivatud 5×5 saalikossuga, seda nii kolmanda “õlleliiga” kui KML meistriliiga arvestuses.

EKL on samas pannud sise 3×3 liigale väga hea peaauhinna – reisi ühele 3×3 Challengerile Euroopas, kuid EKLi juhatus peaks Läti ja Leedu eeskujul ka oma rongi käima lükkama, sest Rail Baltica trassil oleme muidu juba järgmisel aastal viimased.

Lahendused

3×3 arendamiseks Eestis on võimalikud järgnevad arengud:

  • mängijana võiksid osaleda võimalikult mitmel 3×3 etapil. Kui oled TOP100 mängija, siis aitad sedasi kaasa Eesti 3×3 ränkingule. Kui ei ole, siis küll varsti saad – FIBA 3×3 ränkingus lähevad arvesse viimase 12-kuu jooksul toimunud 9 parema turniiri tulemused.
  • korraldushuvilisena võiksid proovida mõnda 3×3 turniiri ise läbi viia. Kõik on tegelikult väga lihtne. Tee seda kasvõi mõnes trennis või laagis.
  • Eesti 3×3 koondis toob järgmise aasta EM-ilt TOP3 koha või MM-ilt TOP8 koha ja EKL saab lõpuks EOK-lt korraliku raha 3×3 korvpalli arendamiseks. Lisaks saavad mängijad peale võitu 24-kuud EOK palka. Suuremat kui mõnes Eesti meistriliiga klubis.
  • 3×3 korvpallile tekib peasponsor, sest hetkel see puudub.

Sprite 3×3 tänavakorvpalli tiim ei korralda paraku ühtegi 3×3 siseliiga etapp, kuid aitab korraldajatele tutvustada FIBA 3×3 süsteemi ning tänavakossu kanalites kaasa sellele, et Eesti 3×3 korvpall areneks. Sprite tänavakoss jätkub juba järgmisel suvel!

Kokkuvõttes – Leedu “Sajandi meeskond” tuleb sel pühapäeval Tartusse. EMÜ spordihoonesse. Oma tiimi, telecrew ja juttudega. Pane oma võistkond kirja ja näitame leedukatele koha kätte. Kui ei mängi, siis tule omadele kaasa elama!